Błonnik pokarmowy to razem z białkiem, węglowodanami i tłuszczami jeden z najuważniejszych składników odżywczych dla organizmu człowieka. Błonnik to substancja pochodzenia roślinnego, która nie ulega trawieniu, ale za to wspomaga układ pokarmowy i trawienie innych produktów. Dostarczanie odpowiedniej ilości błonnika do organizmu przyśpiesza metabolizm i pomaga w schudnięciu i utrzymaniu zdrowej diety. Poza tym błonnika bierze udział w oczyszczaniu organizmu ze zbędnych produktów przemiany materii. W jakich produktach znajduje się dużo błonnika?
Błonnik w produktach pełnoziarnistych
Jednym z najlepszych źródeł błonnika są produkty pełnoziarniste. Często zawierają one największą ilość błonnika ze wszystkich naturalnie dostępnych produktów. Co więcej, aby urozmaicić swoją dietę, można wybrać wiele bardzo różnych produktów zbożowych. Najpopularniejszymi z nich są m.in. otręby, ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty, kasza gryczana, jaglana, jęczmienna, komosa ryżowa, płatki jaglane i owsiane, amarantus itd. Aktualnie asortyment produktów pełnoziarnistych jest bardzo szeroki, jednak trzeba pamiętać, aby przed zakupem zawsze spojrzeć na etykietę, ponieważ tylko wtedy można się upewnić, że konkretny produkt zawiera wystarczającą ilość błonnika.
Morinda Core Body Conquer
Pomimo tego, że błonnik znajduje się w wielu produktach, czasem dostarczenie odpowiedniej ilości z samej diety jest bardzo wymagające. W takiej sytuacji można skorzystać z suplementów diety. Jednym z nich jest Morinda Core Body Conquer. Body Conquer ma skład bogaty w wiele pożywnych składników odżywczych jak np. witamina A, nasiona płesznika, ekstrakt z białej fasoli i prawdopodobnie najważniejszy składnik – Phase2®. Phase 2® neutralizuje nadmiar skrobi pochodzącej ze spożytych węglowodanów i pomaga w szybkim usunięciu z organizmu niestrawionych resztek pożywienia. Suplement sprawdza się doskonale wśród osób, których dieta zawiera wiele skrobi z chleba, makaronów, ryżu oraz ziemniaków. Ważną zaletą suplementu jest również brak cukru. Słodki smak uzyskuje się dzięki naturalnej stewii. Morinda Core Body Conquer zapewnia dużą ilość dwóch rodzajów błonnika – nierozpuszczalnego i rozpuszczalnego. Zastosowanie tego suplementu to ważny krok na drodze do zdrowego trybu życia.
Błonnik w warzywach i owocach
Owoce i warzywa to kolejne źródła błonnika i wielu witamin i minerałów, które powinny znaleźć się w zdrowej diecie. Do grupy owoców, które dostarczają największą ilość błonnika, należą m.in. pomarańcze (2,4g/100g), mango (5,4g/100g), gruszki (5,5g/100g), awokado (5g/100g), jeżyny (3,8g/100g), truskawki (2g/100g), guawa (5g/100g). W przypadku warzyw największą ilość białka dostarczają m.in. Marchew (3,6g/100g), buraki (2,8g/100g), soczewica (8,9g/100g) i karczochy (5,7g/100g).trzeba jednak zauważyć, że większość owoców i warzyw, również te niewymienione, jest dobrym źródłem błonnika.
Chleb pełnoziarnisty, pestki dyni i ziarna słonecznika – zdrowe źródła błonnika
Wiele osób twierdzi, że chleb nie jest zdrowym elementem diety. Nie jest to jednak do końca prawdą, ponieważ niektóre odmiany chleba mogą być bardzo zdrowym dopełnieniem diety. Mowa oczywiście o pełnoziarnistym pieczywie, które poza dużą ilością błonnika dostarcza również inne witaminy i minerały jak np. witamina C. Innymi produktami, które powinny znaleźć się w diecie bogatej w błonnik, są pestki dyni i ziarna słonecznika, które zawierają odpowiednio 6 i 8,6 gramów błonnika na 100 gramów produktu. Łuskane pestki słonecznika mają liczne wartości odżywcze, spośród których uwagę zwraca zawartość witaminy E – są jednym z bogatszych źródeł tej witaminy.