Co to jest glukozamina?

Glukozamina to składnik wielu preparatów, które polecane są w przypadku bólu stawów, gdyż łagodzą tego typu dolegliwości i wspomagają zachowanie sprawności stawów. Substancja ta jest budulcem związków, które występują w chrząstce stawowej.

Czym jest glukozamina?

Jest to aminocukier, który naturalnie występuje w organizmie człowieka. W suplementach diety na postać siarczanu albo chlorowodorku glukozaminy. Jest to jeden z naturalnych absorbentów wstrząsu oraz środków smarujących stawy, dzięki czemu umożliwia poruszanie się bez bólów mięśni, stawów i kości. Używana jest przez organizm do produkcji innych substancji chemicznych, zaangażowanych w tworzenie więzadeł, ścięgien, tkanek chrzestnych oraz gęstego płynu, który otacza stawy.

W trakcie dużego wysiłku fizycznego oraz przy nadwadze i w podeszłym wieku, czyli wtedy gdy stawy są obciążone, organizm produkuje glukozaminę w mniejszej ilości. To powoduje, że stawy nie pracują w prawidłowy sposób, dlatego też warto wdrożyć suplementację glukozaminy. Warto jednak wybierać wysokiej jakości preparaty, np. Noni+Glukozamina, który dodatkowo wzbogacony jest owocami z Polinezji Francuskiej.

Glukozamina – działanie

Glukozamina jest niezbędna do budowy tkanki chrzęstnej, która działa jak wyściółka na końcach kości długich, w miejscu których spotykają się stawy, które amortyzowane są przez płyn oraz tkankę chrzęstną. Zdarza się, że u osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową chrząstka ulega pęknięciu i jest w dużym stopniu osłabiona. To z kolei powoduje zwiększone tarcie, bóle oraz sztywność stawów. Jej rozkład zwiększa się również w miarę upływu czasu. Glukozamina może znaczącą spowolnić ten proces i pomóc w utrzymaniu stawów w dobrej kondycji.

Suplementy diety z glukozaminą w szczególności:

  • łagodzą bóle stawów,
  • regenerują zużyte albo uszkodzone stawy i więzadła,
  • wspierają odbudowę chrząstki stawowej,
  • wspierają elastyczność i ruchomość połączeń stawowych,
  • chronią stawy i więzadła przed uszkodzeniami,
  • wspierają utrzymanie optymalnego poziomu wapnia w kościach.

Ponadto substancja ta wykazuje działanie przeciwzapalne oraz stymuluje syntezę kolagenu. Oprócz tego zabezpiecza tkanki przed włóknieniem, dzięki czemu właśnie wspomaga leczenie choroby zwyrodnieniowej.

Glukozamina – wskazania

Preparaty z glukozaminą warto stosować w przypadku:

  • chorób reumatycznych,
  • chorób zwyrodnieniowych, szczególnie kolan,
  • uprawiania aktywnie sportów i odczuwania w związku z tym dolegliwości ze strony stawów,
  • profilaktyka chorób stawowych oraz ich wzmocnienie (szczególnie w przypadku osób starszych).

Glukozamina – przeciwwskazania

Pomimo zbawiennego działania glukozaminy na stawy, stosowanie jej nie zawsze jest wskazane. Suplementy diety z glukozaminą nie są zalecane osobom, które cierpią na zaburzenia pracy serca, w szczególności nieleczoną niewydolnością mięśnia sercowego. Nie powinny ich przyjmować również kobiety w ciąży oraz w trakcie laktacji, a także osoby uczulone na którykolwiek składnik preparatu. Ostrożność powinny zachować osoby uczulone na owoce morza, ponieważ produkty z glukozaminą produkowane są z pancerzy organizmów morskich. Po glukozaminę nie powinni także sięgać diabetycy, gdyż może powodować zwiększenie stężenia insuliny we krwi.

Glukozamina – skutki uboczne

Stosowanie preparatu z glukozaminą w sposób zgodny z instrukcją na opakowaniu nie powinno powodować żadnych działań niepożądanych. W przypadku przedawkowania glukozaminy, mogą pojawić się przemijające problemy ze strony układu trawiennego, np. biegunki, zaparcia, bóle w podbrzuszu, czy wzdęcia.

Czy Noni można uprawiać w domu?

Uprawa Noni w domu – czy to możliwe? Oczywiście, że tak! Przy dobrych warunkach i odpowiedniej pielęgnacji, możemy sobie hodować Czytaj więcej

Sok z noni – działanie

Sok noni stosowany jest od wieku między innymi na Hawajach. Tamtejsze społeczeństwo doskonale zna olbrzym właściwości i zalet jaki płynie Czytaj więcej

Jak wzmocnić organizm jesienią?

Jesień tuż za rogiem. Poranki coraz chłodniejsze, dni coraz krótsze. Lada moment liście na drzewach mienić się będą w wielu Czytaj więcej

Zastosowanie soku NONI – co daje picie Noni?

Co daje Picie soku z Noni? Czy warto pić w ogóle sok z noni? Poniżej przedstawiamy wam fragmenty książki Dr. Czytaj więcej

close

Dołącz do naszej
społeczności!

Otrzymuj powiadomienia o nowych produktach, otrzymuj także kupony rabatowe na zakupy!

Obiecujemy, że nie będziemy spamować! Przeczytaj privacy policy aby uzyskać więcej informacji.

Chcesz więcej? Zainteresował Cię temat?

Zainteresował Cię ten temat? Zapisz się do naszego Newslettera i otrzymuj darmowe materiały oraz promocje!

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.