Co to jest glukozamina?

Glukozamina to składnik wielu preparatów, które polecane są w przypadku bólu stawów, gdyż łagodzą tego typu dolegliwości i wspomagają zachowanie sprawności stawów. Substancja ta jest budulcem związków, które występują w chrząstce stawowej.

Czym jest glukozamina?

Jest to aminocukier, który naturalnie występuje w organizmie człowieka. W suplementach diety na postać siarczanu albo chlorowodorku glukozaminy. Jest to jeden z naturalnych absorbentów wstrząsu oraz środków smarujących stawy, dzięki czemu umożliwia poruszanie się bez bólów mięśni, stawów i kości. Używana jest przez organizm do produkcji innych substancji chemicznych, zaangażowanych w tworzenie więzadeł, ścięgien, tkanek chrzestnych oraz gęstego płynu, który otacza stawy.

W trakcie dużego wysiłku fizycznego oraz przy nadwadze i w podeszłym wieku, czyli wtedy gdy stawy są obciążone, organizm produkuje glukozaminę w mniejszej ilości. To powoduje, że stawy nie pracują w prawidłowy sposób, dlatego też warto wdrożyć suplementację glukozaminy. Warto jednak wybierać wysokiej jakości preparaty, np. Noni+Glukozamina, który dodatkowo wzbogacony jest owocami z Polinezji Francuskiej.

Glukozamina – działanie

Glukozamina jest niezbędna do budowy tkanki chrzęstnej, która działa jak wyściółka na końcach kości długich, w miejscu których spotykają się stawy, które amortyzowane są przez płyn oraz tkankę chrzęstną. Zdarza się, że u osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową chrząstka ulega pęknięciu i jest w dużym stopniu osłabiona. To z kolei powoduje zwiększone tarcie, bóle oraz sztywność stawów. Jej rozkład zwiększa się również w miarę upływu czasu. Glukozamina może znaczącą spowolnić ten proces i pomóc w utrzymaniu stawów w dobrej kondycji.

Suplementy diety z glukozaminą w szczególności:

  • łagodzą bóle stawów,
  • regenerują zużyte albo uszkodzone stawy i więzadła,
  • wspierają odbudowę chrząstki stawowej,
  • wspierają elastyczność i ruchomość połączeń stawowych,
  • chronią stawy i więzadła przed uszkodzeniami,
  • wspierają utrzymanie optymalnego poziomu wapnia w kościach.

Ponadto substancja ta wykazuje działanie przeciwzapalne oraz stymuluje syntezę kolagenu. Oprócz tego zabezpiecza tkanki przed włóknieniem, dzięki czemu właśnie wspomaga leczenie choroby zwyrodnieniowej.

Glukozamina – wskazania

Preparaty z glukozaminą warto stosować w przypadku:

  • chorób reumatycznych,
  • chorób zwyrodnieniowych, szczególnie kolan,
  • uprawiania aktywnie sportów i odczuwania w związku z tym dolegliwości ze strony stawów,
  • profilaktyka chorób stawowych oraz ich wzmocnienie (szczególnie w przypadku osób starszych).

Glukozamina – przeciwwskazania

Pomimo zbawiennego działania glukozaminy na stawy, stosowanie jej nie zawsze jest wskazane. Suplementy diety z glukozaminą nie są zalecane osobom, które cierpią na zaburzenia pracy serca, w szczególności nieleczoną niewydolnością mięśnia sercowego. Nie powinny ich przyjmować również kobiety w ciąży oraz w trakcie laktacji, a także osoby uczulone na którykolwiek składnik preparatu. Ostrożność powinny zachować osoby uczulone na owoce morza, ponieważ produkty z glukozaminą produkowane są z pancerzy organizmów morskich. Po glukozaminę nie powinni także sięgać diabetycy, gdyż może powodować zwiększenie stężenia insuliny we krwi.

Glukozamina – skutki uboczne

Stosowanie preparatu z glukozaminą w sposób zgodny z instrukcją na opakowaniu nie powinno powodować żadnych działań niepożądanych. W przypadku przedawkowania glukozaminy, mogą pojawić się przemijające problemy ze strony układu trawiennego, np. biegunki, zaparcia, bóle w podbrzuszu, czy wzdęcia.

Jakie witaminy zawierają maliny?

Maliny to smak lata. Ceni się je nie tylko z tego względu ale również dzięki im niesamowitym właściwościom. Wiele osób Czytaj więcej

TOP 5 najzdrowszych soków

Świeżo wyciskane soki, najlepiej metodą domową to najlepszy sposób na pozyskanie zdrowego i naturalnego soku, który ucieszy nie tylko Twoje Czytaj więcej

Jaki sok z Noni wybrać na początek?

Znalazłaś informacje o soku z Noni. Poznałaś jego wartości odżywcze oraz zalety, które płyną z jego regularnego stosowania. Widzisz jednak, Czytaj więcej

Szczęśliwego nowego roku!

Sklep PijNoni składa wszystkim swoim klientom, współpracownikom, partnerom, pracownikom i wszystkim ludziom najserdeczniejsze życzenia z okazji nowego, 2022 roku! Mamy Czytaj więcej