Olej żywokostowy jest specyfikiem wytwarzanym z popularnej rośliny, rosnącej na polach, łąkach oraz w parkach miejskich, czyli żywokostu. Jego prozdrowotne właściwości znane były już starożytnym Grekom. Lecznicze właściwości przypisywane są korzeniowi żywokostu. Jakie wykazuje działanie i na co pomaga?
Olej żywokostowy – co zawiera?
Olej z żywokostu produkowany jest z podziemnej części rośliny, czyli korzenia, który ma charakterystyczną fioletowo-czarną barwę. Korzeń ten obfituje w cenne substancje, m.in.:
- garbniki
- polifenole,
- allantoinę,
- fruktany,
- krzem,
- aminokwasy,
- olejek eteryczny,
- śluz,
- asparaginę.
Substancje te powodują, że olej żywokostowy posiada cenne właściwości, które wykorzystywane są w przemyśle farmaceutycznym oraz kosmetycznym.
Olej żywokostowy- działanie
Olej żywokostowy odznacza się właściwościami antyseptycznymi, regeneracyjnymi, antybakteryjnymi oraz przeciwzapalnymi. Z tego względu preparaty z olejem żywokostowym stosowane są w przypadku stłuczeń, zwichnięć, bóli mięśni, stawów oraz kręgosłupa.
Oleju żywokostowego używa się także do przyspieszenia procesu gojenia się ran, siniaków i oparzeń. Pomaga również w przypadku żylaków, a także zmniejsza dolegliwości związane z przebiegiem łuszczycy. Stosowany jest również profilaktycznie w celu zapobiegania tworzenia się odleżyn u pacjentów leżących. W przypadku żylaków olej zmniejsza obrzęk oraz poprawia stan naczyń żylnych, co prowadzi do lepszego przepływu limfy i krwi.
Olej żywokostowy na układ kostno-szkieletowy
Specyfik wyróżnia się działaniem rozgrzewającym, dlatego stosowany jest do zwalczania takich schorzeń, jak stany zapalne stawów, rwa kulszowa, bóle artretyczne oraz reumatyczne. Badania wykazały także, że może wspomagać wypełnianie ubytków kostnych po złamaniach, m.in. poprzez pobudzenie mechanizmów obronnych oraz zwiększenie ilości leukocytów obojętnochłonnych.
Olej z żywokostu wcierany w chory staw i sąsiadujące z nim obszary, regeneruje je i przywraca mobilność. Liście żywokostu stosuje się jako dodatek do kąpieli w bólach kostnych, choroba reumatycznych, dnie moczowej oraz uszkodzeniach dysku międzykręgowego.
Olej żywokostowy w leczeniu ran
Jego właściwości gojące wynikają z wysokiej zawartości alantoiny. Stosuje je go na zasklepione suche rany bez strupka, otarcia naskórka oraz blizny. Widocznie zmniejsza obszar uszkodzenia, a także skraca czas gojenia się rany. Oprócz tego wygładza i zmiękcza naskórek. Posiada właściwości regenerujące tkanki w lekkich oparzeniach oraz odmrożeniach.
Żywokost wpływa także pozytywnie na błony śluzowe, dlatego stosuje się go do płukania jamy ustnej i gardła. W niektórych częściach Niemiec i Austrii robi się omlety z dodatkiem żywokostu.
Olej żywokostowy w kosmetyce
Substancje czynne zawarte w oleju poprawiają kondycję skóry i przepływ krwi, dzięki czemu wspomagają zwalczanie cellulitu. Wykazuje również działanie przeciwstarzeniowe, redukując zmarszczki. Oprócz tego łagodzi stany zapalne skóry głowy oraz łupież i swędzenie. Olejowanie włosów olejem żywokostowym zalecane jest w przypadku włosów suchych i zniszczonych, ale także szybki przetłuszczających się.
Olej żywokostowy – przeciwwskazania
Żywokost zawiera toksyczne alkaloidy pirolizydynowe, których odkrycie spowodowało, że zainteresowanie rośliną stało o wiele mniejsze. Długotrwałe przyjmowanie preparatów z tą rośliną może powodować stopniowe uszkodzenia miąższu wątroby. Roślinę jednak przywrócono do łask, gdyż badania wykazały, że zewnętrzne stosowanie jest w pełni bezpieczne.