Pielęgnacja włosów jest niezwykle skomplikowanym procesem. Aby zadbać jak najlepiej o kosmyki, należy pamiętać o ich regeneracji, odżywieniu, nawilżeniu, oczyszczeniu oraz ochronie przed szkodliwymi czynnikami. Sporą popularnością cieszy się olejowanie włosów. Co ważne, każdy rodzaj włosów wymaga innych metod pielęgnacji, a co za tym idzie innego olejku. Na co zwrócić uwagę wybierając olejek do włosów?
Skład olejku do włosów
Najważniejsze jest to, aby wybrany przez nas olej był jak najwyższej jakości. Musi być to kosmetyk naturalny, bez sztucznych dodatków. Oleje do włosów tłoczone są z pestek, nasion albo owoców danej rośliny. W jego składzie nie mogą znaleźć się silikony czy parafiny. Na rynku dostępne są oleje pozyskiwane w 100% z rośliny, mieszanki olejków naturalnych czy też olejki z domieszką parafiny. Te ostatnie nie są polecane, gdyż pomimo niskiej ceny, nie odznaczają się zbyt wysoką skutecznością. Ponadto w drogeriach znajdziemy także specjalne oleju do zabezpieczania końców włosów po umyciu, w nich silikony są niezbędne, gdyż pełnią funkcję chroniącą kosmyki przed utratą wodą i uszkodzeniami. Należą do nich naturalne olejki z dodatkiem silikonów czy też jedwab do włosów, czyli mieszanka silikonów.
Ilość nasyconych kwasów tłuszczowych
To właśnie od zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych zależy to, jaki olejek jest najlepszym rozwiązaniem dla danego rodzaju włosów. Włosy o niskiej porowatości preferują dużą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych, natomiast włosy o wysokiej porowatości nie przepadają za nimi.
- Włosy niskoporowate– nie tolerują protein, ponadto łatwo ulegają obciążeniu. Do zabiegów pielęgnacyjnych warto więc wykorzystać olejki nasycone, czyli: olej kakaowy, olej kokosowy, mango, masło shea.
- Włosy średnioporowate– mniej kłopotliwe w pielęgnacji. Do ich pielęgnacji najlepiej sięgać po oleje wielonienasycone, czyli: olej słonecznikowy, olej lniany, z wiesiołka czy z czarnuszki.
- Włosy wysokoporowate– uwielbiają oleje jednonasycone, a więc: olej avokado, arganowy, macadamia, olej ze słodkich migdałów czy olej ryżowy. Warto zadbać o ich odpowiednie nawilżenie, gdyż szybko tracą odpowiedni poziom wody i często się przesuszają.
Opakowanie oraz data ważności
Kupując taki kosmetyk, najlepiej wybrać olej w ciemne buteleczce ze szkła. Wtedy możemy mieć pewność, iż kupujemy preparat wysokiej jakości, który będzie skuteczny. Ciemne szkło zabezpiecza olej przed szkodliwym wpływem światła. Ponadto szkło, jest lepszą propozycją, od plastiku, dla osób dbających o ekologię. Przed użyciem oleju należy zwrócić uwagę na datę ważności kosmetyku. Im jest ona krótsza tym lepie, gdyż świadczy to o braku konserwantów w produkcie.
Przechowywanie oleju do włosów
Nie wszystkie oleje mogą być przechowywane na sklepowych półkach. Między innymi olej lniany potrzebuje przechowywania w lodówce. Najlepiej zdecydować się na zakup kosmetyku od zaufanego i sprawdzonego sprzedawcy, do którego mamy zaufanie, co do jakości oleju. Dobrze, jeśli olej do włosów posiada certyfikat jakości.
Kolor oraz pojemność oleju do włosów
Jeśli chodzi o włosy w kolorze blond, do nich polecane są oleje przezroczyste, czyli te, które nie mają swojej naturalnej barwy. Oleje używane w kosmetyce do olejowania są zazwyczaj albo przezroczyste, albo jasnożółte. Te używane w branży spożywczej są żółte czy jasnożółte. Oleje do włosów sprzedawane są w wielu pojemnościach (10 ml, 30 ml, 50 ml, 100 ml, 500 ml czy 1000 ml). Najlepiej zakupić taką buteleczkę, którą zużyjemy przed upłynięciem daty ważności.