Sok z noni – warto wiedzieć

Sok noni jest wytwarzany z owoców rośliny noni, która jest małym, wiecznie zielonym drzewem z rodziny kaw, która rośnie na wyspach Pacyfiku, w Azji Południowo-Wschodniej, Australii i Indiach. Zwykle rośnie w pobliżu strumieni lawy.

Co ciekawe, na całym świecie jest kilka ciekawych określeń dla tej rośliny, a mianowicie:

  • Morwa indyjska
  • Morwa plażowa
  • Świetna morinda
  • Drzewo bólu głowy
  • Owoce sera


Owoce noni, liście, kwiaty, kora, łodygi i korzenie są używane do wytwarzania barwników i leków. Sok z Noni powstaje jak większość soków — poprzez wyciskanie jagód i łączenie soków z wodą, a czasem ze słodzikami. Sok ten jest popularny w medycynie tradycyjnej na całym świecie od wielu lat, a ludzie piją sok noni, aby pomóc w różnych dolegliwościach, takich jak ogólne bóle, artretyzm, zaparcia i infekcje.

Istnieje sporo przeprowadzonych badań naukowych, wykonanych między innymi na Hawajach, o których możesz poczytać tutaj. Do najciekawszych z nich należą:

Sok z noni: Zmniejsz ból szyi

Badania pokazują, że picie soku z noni może odgrywać rolę w leczeniu zwyrodnieniowych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego.

W jednym z badań osoby z uszkodzeniem kręgosłupa związanym z wiekiem (choroba zwyrodnieniowa stawów szyjnych lub spondyloza szyjna) zgłaszały mniejszy ból i sztywność karku, gdy łączyły sok z noni z wybranymi fizjoterapiami. Jednak samo leczenie fizjoterapią lepiej łagodzi ból i poprawia elastyczność niż sam sok noni.

Sok z noni: Poprawa wydajność ćwiczeń

Wczesne badania pokazują, że picie soku noni poprawia wytrzymałość, równowagę i elastyczność.

W jednym badaniu 40 wysoko wytrenowanych sportowców wypijało 100 mililitrów soku noni dwa razy dziennie. W porównaniu z grupą placebo, ci, którzy pili sok z noni, odnotowali 21% wzrost wytrzymałości i poprawę stanu antyoksydacyjnego. Jeśli regularnie ćwiczysz, dodanie soku z noni do swojego schematu nawadniania może dać ci zastrzyk energii i poprawić wytrzymałość.

Sok z noni pomaga chronić przed toksycznością

Palenie tytoniu osłabia układ odpornościowy i naraża na ryzyko różnych infekcji wirusowych i bakteryjnych. Badania pokazują, że sok noni może zapewnić ochronę przed toksycznościami związanymi z paleniem tytoniu. Osiąga to poprzez:

  • Ochrona DNA przed uszkodzeniami wywołanymi dymem
  • Normalizacja lipidów we krwi
  • Kontrolowanie stanów zapalnych ogólnoustrojowych
  • Zmniejszenie homocysteiny
Co na ból stawy?

Jesteś osobą aktywną, która lubi ruch? Masz jednak problemy ze stawami lub bólami chrząstek? Szukasz rozwiązania, które skutecznie pomoże Ci Czytaj więcej

Olej żywokostowy – właściwości, zastosowanie

Olej żywokostowy jest specyfikiem wytwarzanym z popularnej rośliny, rosnącej na polach, łąkach oraz w parkach miejskich, czyli żywokostu. Jego prozdrowotne Czytaj więcej

Arnika Właściwości

Arnika, czyli roślina, która ostatnim czasem zyskuje coraz większą popularność. Wszystko dzięki jej właściwościom, które przyczyniają się do łagodzenia bólu, Czytaj więcej

Czy Noni można uprawiać w domu?

Uprawa Noni w domu – czy to możliwe? Oczywiście, że tak! Przy dobrych warunkach i odpowiedniej pielęgnacji, możemy sobie hodować Czytaj więcej