Sok z owoców noni, czyli morwy indyjskiej, od setek lat wykorzystywany jest przez plemiona polinezyjskie. Znany jest w medycynie ludowej wielu regionów Azji i Ameryki Południowej, w Australii i na Madagaskarze. Słynie ze swoich niezwykłych właściwości przeciwzapalnych, przeciwgrzybiczych i przeciwbólowych. Obecnie trwają badania, które mogą potwierdzić jego skuteczność w walce z rakiem na etapie profilaktyki. To sprawia, że warto wprowadzić sok z owoców noni do codziennej diety.
Sok z noni – sok o niezwykłych właściwościach zdrowotnych
Noni określane również jako morwa indyjska (łac. Morinda citrifolia) to roślina z gatunku marzanowatych, która rośnie w strefie międzyzwrotnikowej. Pochodzi z terenów południowo-wschodniej Azji i wysp Pacyfiku. Jest dobrze znana w medycynie ludowej Polinezji – tradycyjnie wykorzystywano wszystkie części krzewu, z którego pozyskiwano również olej. Szczególne właściwości ma jednak sok z owoców noni. Ze względu na swoje działanie jest wykorzystywany jako naturalny składnik wielu preparatów przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Warto wprowadzić go do diety również w celu wzmocnienia odporności organizmu, pamiętając przy tym, by nie przekraczać dziennej dawki, która wynosi 40 ml.
Na co warto stosować sok z noni?
Sok z owoców noni to bogate źródło witamin, a przede wszystkim witaminy C i B3, a także żelaza i potasu. Zawartość antrachinony i triterpeny powoduje, że sok ten jest bardzo skuteczny w przypadku schorzeń pokarmowych, a w szczególności zaburzonej pracy jelit. Właściwości przeciwbólowe noni powodują, że warto stosować sok przy dolegliwościach takich jak ból głowy, bóle mięśni i stawów, ból gardła czy bóle menstruacyjne. Ze względu na działanie antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne warto stosować noni w przypadku przeziębienia, grypy czy różnego rodzaju infekcji. Sok z noni jest również bogaty w antyoksydanty.
Czy sok z noni może być skuteczny w walce z nowotworami?
W Internecie można spotkać się również z opiniami, że sok z noni może być skuteczny również w walce z nowotworami. Warto mieć na uwadze, że nie jest to informacja do końca potwierdzona naukowo. Istnieją jednak badania, których wyniki są obiecujące: w 2008 roku grupa badaczy z University of Havaii wykazała, że u pacjentów chorych na raka, którzy przyjmowali 6-8 gramów soku z noni dziennie jakość życia była lepsza niż w grupach kontrolnych. Przeprowadzono również eksperymenty na myszach, u których wywołano nowotwory: myszy, którym wstrzyknięto sok z noni w brzuchy przeżyły dwa razy dłużej niż pozostałe. Inny zespół badaczy wykazał, że jeden ze związków zawartych w owocach noni – damnacanthal – może sprzyjać zahamowaniu procesów przekształcania zdrowych komórek w komórki rakowe (źródło). Chociaż to jeszcze za mało, by ostatecznie potwierdzić skuteczność soku z noni w walce z nowotworami, warto interesować się tą kwestią, gdyż badania nadal trwają.