Uprawa Noni w domu – czy to możliwe? Oczywiście, że tak! Przy dobrych warunkach i odpowiedniej pielęgnacji, możemy sobie hodować Morwę Indyjską, bo taką nazwę nosi roślina z której otrzymujemy owoce Noni w domu. Warto podkreślić, że w takich warunkach ciężko jest uzyskać owoce, a zwłaszcza te pełnowartościowe, które można wykorzystać do celów zdrowotnych. Jednak w ramach zainteresowania tematyką florystyki czy po prostu hobbystycznie jak najbardziej tak!
Jak zasadzić morwę indyjską?
Uprawę Noni można zacząć już od użycia sadzonki lub kilku nasionek. A potem… należy uzbroić się w cierpliwość. Kiełkowanie Noni może potrwać nawet rok. Więc to bardzo długi proces. Jeżeli chodzi o podłoże, powinno być przepuszczalne i niezbyt żyzne. Należy też pamiętać, że roślina potrzebuje sporej wilgotności ale sam odczyn nie ma większego znaczenia. Gdy już zasadzisz swoją roślinkę do doniczki, ustaw ją w takim miejscu, by miała dostęp do światła. Noni lubi powiem dobrze nasłonecznione miejsca. A potem nie zapomnij o regularnym podlewaniu! Dodatkowo zaznacz sobie w kalendarzu jeden dzień w miesiącu w którym będziesz nawozić Noni. W ciągu lata lub ciepłe dni wiosenno-jesienne możesz śmiało wystawić doniczkę na taras lub balkon. Reasumując czeka Cię sporo pracy i opieki. Jednak, nie wiesz kiedy minie rok i mogą pojawić się pierwsze owoce!
Jak zasadzić owoc Noni?
Jeżeli myślisz o tym, by zasadzić Noni przez owoc to musisz wykonać kilka ważnych czynności. Po pierwsze nasiona możesz pozyskać jedynie z dojrzałych i miękki owoców. Owoc rozgnieć ręką i rozdziel na mniejsze kawałki. Fragmenty z nasionami umieść najlepiej na sitku lub durszlaku. Użyj mocnego strumienia wody, żeby przepłukać nasiona. Te bardzo często okryte są miąszem, którego możesz pobyć się przy użyciu tępego narzędzia. Ta czynność nie powinna Ci zająć dłużej niż kilkanaście minut. Dobrze wykorzystany czas może zaowocować uzyskaniem nawet 100 nasion, a to już świetna baza do zasadzenia swojej roślinki! Możesz wsadzić je od razu lub osuszyć i przechować.
W następnym artykule opowiemy Ci o tym jak pielęgnować Noni. Tymczasem przypominamy jeszcze, że w warunkach domowych jakość owocu nie będzie taka jak z tych pozyskiwanych z warunków, gdzie roślina ta czuje się najlepiej. Czyli w upalnych, gorących warunkach. Za to jednak może być fantastycznym dodatkiem do wystroju mieszkania i dumą do pochwalnie się przed znajomymi, że udało nam się wyhodować taką roślinę jaką jest Noni!